🐙 Dzień Mamy Scenariusz 6 Latki

Nauczyciel głoskuje nazwy zwierząt, których ilustracje rozdał dzieciom. Dzieci które posiadają ilustracje zwierzęcia, które głoskuje nauczyciel, mają za zadanie wykonać wskazane ćwiczenie. Na przykład r-y-b-a, dzieci które mają obrazek zwierzęcia skaczą 6 razy. Zabawa ruchowa na czworakach Pieski na spacer, kotki do domu. Dzień mamy i taty. 1) POWITANIE. Witajcie nam goście, witajcie nam mili. Bardzo się ciszymy, żeście tu przybyli. Dzisiaj obchodzimy Dzień Mamy i Taty. Będą pocałunki, życzenia i kwiaty. Wiosna, wiosna dziś na łące. Dla mamy i taty będzie koncert. Każdy kwiatek dla taty i mamy. Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Matki i Ojca w grupie 5-latków Kochani Rodzice, drodzy nasi mili, bardzo się cieszymy, żeście tu przybyli. Dziś dzień tak radosny, chcielibyśmy, byście się śmieli, o troskach, kłopotach trochę zapomnieli. Piosenka „My rodzinę dobrą mamy” Drogie i szanowne mamy oraz tatusiowie, słuchanie opowiadań, baśni i rozmawianie o nich; interesowanie się książkami. Temat zajęć: Dobre maniery. Cel główny: Kształtowanie zachowań społecznie akceptowanych, budowanie zachowań kulturalnych, budzenie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, stosowanie form grzecznościowych w życiu codziennym. 1. 1 – nie dotykaj ptasich jaj i gniazd! 4. „Ziemia ” – wspólne śpiewanie piosenki ekologicznej. na niej skały, lądy, morza. i tajemnic w sobie chowa. aby oazą dla nas była. pełnią życia nam tętniła. precz spaliny, nieczyste odpady. nowe trzeba mieć zasady. 7767. Dzień Matki – karty pracy…. Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko już kwitnie. A świat pokazuje swoje piękne uroki. Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami i chciałam wam pokazać, że możemy świętować nie tylko robiąc laurki ale również omówić temat wykonując przygotowane poniżej karty. Dzieci Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców „Wiosenne zabawy z rodzicami”. 17 kwietnia 2021. SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW. Temat zajęć: „Wiosenne zabawy z rodzicami”. Data: 09.05.2018r. Grupa: 6 latki. Opracowanie: mgr Katarzyna Roszko. Podstawa programowa: I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców przeprowadzonego w grupie dzieci 5,6-letnich w dniu 02.12.2011r. Temat: Mamo! Tato! Zobacz jak bawię się i uczę w przedszkolu. Prowadzące zajęcia: Beata Ewa Mikłasz, Beata Mikłasz. Obszar podstawy programowej: 1. SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Temat: W krainie baśni i bajek. Podstawa programowa – obszary( 1,3,4,5,8,9,14) Cele ogólne: – poszerzenie słownika czynnego oraz znajomości baśni, – zachęcanie do wypowiadania się na określony temat, – zachęcanie do czynnego uczestnictwa w zabawie, – integrowanie grupy przez wytwarzanie radosnej atmosfery mJj3. Scenariusz ten nadaje się do pracy ze starszymi dziećmi przedszkolnymi. Został sprawdzony w praktyce i ciepło przyjęty przez UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA MATKIDzień Matki to dzień szczególny. W naszych domowych „archiwach” z pewnością jest wiele laurek. Każda chwyta za serce. Na jednej z nich jest napis : „ Kochana mamusiu, życzę tobie dużo odpoczynku, zdrowia i grzecznych dzieci oraz żebyś była zawsze taka dobra.”Na innej : „Dziękuję, że się mną opiekujesz”.A na zwykłej kartce wyrwanej z zeszytu niewprawna rączka wyrysowała kilka serduszek i drukowanymi literami napisała trzy słowa: MAMUSIA JEST wszystkie mamusie były kochane ! I wszystkie nawet te większe pociechy dobrze się czują w ramionach swoich wszystkie mamusie cieszyły się zdrowiem, miały grzeczne dzieci , i mogły życzą wszystkie dzieci (z naszej zerówki) a do życzeń dołączają wiersze, tańce i Powitanie i zaproszenieMamy , Mamusie , Mateńki , Matulew dniu waszego święta witamy was jesteście dla nas najważniejsze w świecie,a jak was kochamy, zaraz się dowiecie !Mamusie nas mają, my mamusie mamy,więc z okazji ich święta przedstawienie więc każda mama usiądzie wygodnie,a my nasze mamy ugościmy Wiersz „Mama”1. Gdy dźwięki się w pierwsze łączyły sylaby,i pośród gaworzeń rodziło się słowo,to w każdym języku podobnie tak brzmiało,radośnie składane od nowa:mama, muti, mamasza,mama, mumy, mamą,mama, madre, maminka, to słowa z dziecięcych muti……………, bezpieczny, beztroski I odtąd już zawsze, czy ktoś jest wesoły,czy wtedy, gdy czasem smutniejsze są w każdym języku powtarza od nowa,to słowo co treści ma muti,………………………………….. .3. Piosenka „ Poczytaj mi mamo ”4. Taniec „ Wesołe koło”5. Inscenizacja wiersza „Trzy córki” Cz. JanczarskiegoCÓRKA 1: Mam jabłuszko czerwone,jeszcze mokre od kochanej mamusisłodkie jabłko 2: Pomogę przy pracy mamie,Zrobię wielkie się nie trudzą mamusi dłonie,niech odpocznie dziś mama w słońcu na 3: A ja nitkę nawlokę przez uszkoi przyszyję guzik do : Jaki piękny dzień, niebo bez chmurki!Myśli mama;Mam trzy dobre córki.( Dziewczynki śpiewają piosenkę „Dużo jest roboty”)6. Wiersz „Laurka” ( R. Piwowarski)Wymaluję na laurce czerwone serduszko,ptaka co ma złote pióra i kwiaty w mamusiu moja miła, sto lat, albo dłużejBądź wesoła i szczęśliwa, zdrowie niech ci służy!7. Wiersz „ Dla mamy” ( H. Łochocka)Mamo, namalowałam ci obrazekzupełnie tym obrazku jesteśmy razem:Ja, twoja córkaTy, moja mamaA twój synek, (mój brat) podaje ci pięknie ubrana, uśmiechnięta i ładna (rysowałam cię przecież od rana)Tylko mi tu nie wyszło, że ty mamo jesteś bardzo a bardzo kochana !8. Piosenka „ Wiosenny spacer”9. Taniec „Polka”10. Śląska piosenka dla Siedza sie w koncie i myśla, i wspominom jak bajtlym żech bołJo pamiyntom, jak dała mi rynka żebych umiał łazić już pamiyntom, jak zy mną klynkała i prosiła za cołki nasz po nocy tyś durch harowała , żebych czysty wyloz przed Moja mamo ukochanojak odwdziynczyć ci się mom,za to wszystko co zrobiłaś, żeby istniał tyn nasz mom dzisiaj podziynkowaćZastanowią teroz ino powiym krótko, że Kochom Siedza się w koncie i myśla a łod tego aż łoczy się szklom,Bo jo widza, jak siedzisz przy piecu i rozmyślosz czy pojeść co tyż nigdy ci to niy zapomna, chociaż człowiek starzeje się durś,Ale do mie łostaniesz tom matkom, i na zawsze tu w sercu cie Moja mamo…….11. Wiersz „ Mamie”Dzisiaj, jak co dzień rano zerwałaś się do tak wcześnie mamo, o świcie niby – takaś zajęta, odłóż na chwilę to dziś wielkie święto, czyś zapomniała o na chwilę troski, uśmiechnij się jakie ręce masz szorstkie od tej codziennej pracy. I oczy też masz zmęczone – kochane twoje wiemy, że dla nas one czuwają długo w może myślisz: ot dzieci – nie wiedzą, nie spostrzegą…Gdzieś to wciąż biegnie, gdzieś leci, nie zauważą rozumiemy: to dla nas tak męczysz się, tak trudzisz,Bo pracy trzeba nie lada, nim z dzieci wyrosną cię , ty wiesz o tym, tak jak nikogo na – wiosna, słońce złote, wiatr igra chmurami „Być kierowcą” – taniec z piosenką13. Teatrzyk „ Wszystko dziś dla mamy”RAZEM: Wszystko dziś dla mamy, wszystko dziś dla o naszej mamie dobrze dla nas mamusiu jak słonko na niebie. Myślimy od rana, jak ucieszyć ( wchodzi z koszykiem nowalijek- stawia koszyk)Powiem wam w sekrecie, powiem po cichutkuWyrosły mi nowalijki dla mamy w się napracowałam, jakem Małgorzatka - no, ale jest dla mamusi rzodkiewka, tutaj marchewka młoda – niech mamusi zdrowia to od Małgorzatki dla mamusi na dzień Małgosiu! Małgorzato!... Chodź , bo cię woła tato!MAŁGORZATKA: Wołają mnie! Muszę lecieć! Kosza mi przypilnujecie?DZIECI: Tak, Bo tu może przyjść koza co się zerwie z powroza, albo gąska siodłata – dla niej przysmak sałata!Albo zając – burasek na sałatę też pilnujcie mi kosza – ja serdecznie was szkodnik się zakradnie – wołajcie mnie proszę Małgosiu ! Małgorzatko !MAŁGORZATKA: Już ! Już biegnę tato ! ( wybiega)KÓZKA: Beeeeee, czy znacie moją mamę kozę ? Stoi u kołka uwiązana mama pewno wiecie, to jest najlepsza na świecie!Beeee! Tutaj koszyk sałatki, dam mamusi na dzień A ty kózko ! Ty rabusiu !KÓZKA: Beeee ! Ja chciałam dla Ha ! Jeśli dla mamy, to ci listek wracać do taty - pilnujcie mi sałaty. ( wychodzą)GĄSKA: Jestem sobie gąska siodłata. Coś tu pięknie pachnie? - sałata !Gę! Gę ! Gę! Mojej mamie na dzień matki , chcę dać listek gęś – moja mama pewno wiecie, najmądrzejsza, najlepsza na A sio! A sio! Gąsko umykaj ! Ty mojej sałaty nie tykaj !Wszystkich ta sałata Gę ! Gę! Chciałam dla Ha ! Jeśli dla mamy , to ci listek wracać do taty – pilnujcie mi Jestem sobie zajączek, kicam sobie po łące dobra zabawa, ale do jedzenia jutro dzień wszystkich mama – zającowi, żeby długo żyła dobrej mamy na świecie szukajcie a nie coś tu zalatuje marchewką, sałatą. Zając na to jak na jaka pachnąca – będzie dla mamy Ty zającu ! Łakomczuchu! Już ty oberwiesz po uchuCo? Zachciało się sałaty?ZAJĄC: Nie dla siebie. MAŁGORZATKA: A dla kogo?ZAJĄC: Dla Ha ! Jeśli dla mamy, to ci listek Kózka beczy, gąska syczy, każdy mamie szczęścia zając, Małgorzatka,Dla wszystkich najlepsza Taniec „Kwadrat”15. Taniec „ Gwiazda”16. „Zielony Kapturek” ( przedstawienie humorystyczne)Narrator:Zielony Kapturek idzie przez las z wizytą do Kapturek:Dzień dobry, babciu!Wilk: ( przebrany za babcię)Dzień dobry, Zielony Kapturku !Zielony Kapturek:Babciu! A dlaczego ty masz takie duże uszy?Wilk:Żeby cię lepiej słyszeć, Kapturek:Babciu ! Dlaczego ty masz takie duże oczy?Wilk:Żeby cię lepiej widzieć , Kapturek:Ale babciu, dlaczego ty masz takie duże uszy?Wilk:Żeby cię lepiej słyszeć , Zielony Kapturek:Ach! Babciu, Dlaczego ty masz takie duże oczy?Wilk:Przecież ci już mówiłam, Zielony Kapturek:Ach, babciu, a dlaczego ty masz takie duże uszy ?Wilk: Pytaj o zęby, Zielony Kapturku!Zielony Kapturek:Ach , Babciu , dlaczego ty masz takie duże oczy?Wilk:Zielony Kapturku! Spytaj o moje zęby!Zielony Kapturek:Babciu! A dlaczego ty masz takie duże uszy?Wilk:Pytaj o moje zęby! Pytaj o moje zęby!Zielony Kapturek:Ach, babciu, dlaczego ty masz takie duże oczy?Wilk: ( zatyka uszy i ucieka wyjąc)Auuuuuuuuuuuuuuuu !Zielony Kapturek: ( biegnie w ślad za nim)Babciu! A dlaczego ty masz takie duże uszy ?Narrator:W ten sposób Zielony Kapturek uniknął losu swej siostry – Czerwonego Kapturka17. Taniec przy piosence „Baby Jagi”18. „Podarunki dla mamy” – scenka wykonana przez wszystkie dzieci19. Marsz Radeckiego – instrumentacja marsza w wykonaniu wszystkich Przedszkola Nr 5 w Tarnowskich GórachEwa Kot 29 maja 2009 roku, był dla całej społeczności naszego przedszkola oraz zaproszonych gości, dniem szczególnym z dwóch powodów. Po pierwsze, z okazji Dnia Mamy i Taty, wszystkie dzieci chciały pokazać rodzicom jak ich kochają. Po drugie 6 – latki żegnały się z przedszkolem, gdyż zakończył się pierwszy etap ich edukacji. Pani Dyrektor powitała bardzo serdecznie Rodziców i rodzinę dzieci oraz gości, Pana Senatora Zbigniewa Szaleńca oraz pracowników placówek kulturalno - oświatowych w naszym mieście. Program artystyczny składał się z dwóch części. Pierwsza część poświęcona była Rodzicom. Liczne wiersze, piosenki i tańce w wykonaniu dzieci uświetniły tę ważną uroczystość. Na pewno w pamięci gości pozostanie taniec maluszków „Ja Cię pocałuję” czy piosenka w wykonaniu 4 – latków o tacie, który jest zawsze potrzebny. Niezwykle barwnie zaprezentowały się dziewczynki z grupy 4 i 5 – latków w tańcu z chustą Klanza. 5 – latki znalazły przepis na tatę „dobrze oswojonego”, a 6 - latki przekonywały wszystkich, że ich mamy są pracowite jak pszczółki. Pomimo, że za oknami padał deszcz i występ dla ukochanych mam i wspaniałych tatusiów był kilka dni spóźniony, to w naszym przedszkolu było wesoło i słonecznie a rodzice przeżyli chwile wzruszenia i dumy z występu swoich pociech. W drugiej części uroczystości 6 – latki wystąpiły z programem poświęconym pożegnaniu przedszkola. Starszaki pożegnały się ze swoimi paniami, młodszymi kolegami i koleżankami, salami i zabawkami. Starszych kolegów pożegnały 5 – latki, które złożyły uroczystą przysięgę, w której obiecywały być godnymi następcami starszaków. Tradycyjnie jak co roku 6 - latki przekazały swoim młodszym kolegom totem "Słonecznego uśmiechu". Po części artystycznej Pani Dyrektor podziękowała dzieciom za przedstawienie i życzyła sukcesów na dalszym szczeblu edukacji jakim będzie szkoła. Po głównej części programu nadszedł najbardziej wzruszający moment. Dzieci dzięki zaangażowaniu i pomocy swoich rodziców, złożyły życzenia Paniom: Beatce, Iwonie, Ali oraz Pani Dyrektor. Dzięki uprzejmości Rady Rodziców, na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil w przedszkolu, dzieci otrzymały książki i dyplomy ukończenia przedszkola. Nauczycielki podziękowały wspaniałym rodzicom, którzy służyli pomocą, brali udział we wszystkich imprezach przedszkolnych, a dzieciom, panie życzyły: Żeby nauka szła jak z płatka Żeby tyle było szóstek, ile pszczół na polnych kwiatkach. Żeby pochwał było tyle, ile szyszek w gęstym borze, żeby w szkole było milej, niż nad rzeką lub nad morzem. Długopisy, wszystkie pióra, niechaj piszą mądrze, ładnie i niech skrzypią tak jak żuraw, kiedy błąd się gdzieś zakradnie. Zabaw z kolegami, kolegów do zabawy, Szczęścia, zdrowia, pomyślności, i w klasie pierwszej wiele wytrwałości. Iwona Cygnarowska, Beata Więcławek Grupa wiekowa: pięcio-, sześciolatkiCel ogólny zajęciaWsparcie całościowego rozwoju podczas zabaw ukazujących zawód pszczelarza Cele. Dziecko doświadczaW zakresie fizycznego obszaru rozwoju dziecka:orientuje się w obszarze własnego ciała i przestrzeni, porusza się na podstawie instrukcji słownych, wykonuje ruchy precyzyjne i zintegrowany ruch całego ciała, koordynuje wzrok i słuch z ruchem. W obszarze emocjonalnym dziecko: kształtuje pozytywny stosunek i wyraża podziw dla pszczół oraz ich wpływu na świat przyrody, uczy się znaczenia pracy pszczelarza. W obszarze społecznym dziecko: współdziała z innymi dziećmi, współpracuje w parze, odejmuje próby samodzielnego wykonania zadania. W obszarze poznawczym dziecko: wskazuje różnice między pszczołą, osą i trzmielem, rozwiązuje problemy, wskazuje części kombinezonu pszczelarza, analizuje i wyciąga wnioski, słucha informacji o życiu pszczół, uważnie słucha, uzasadnia swój wybór, poprawnie nazywa przedmioty i zjawiska, poznaje i rozumie nowe słowa, takie jak: pasieka, truteń, królowa pszczół, ul, plaster miodu; nowe związki frazeologiczne, takie jak wsadzić kij w mrowisko, komuś zrzedła minaMetody i formy pracy na zajęciachzabawy ruchowe, pogadanka, dyskusja, prezentacja, zabawa naśladowcza, burza mózgów, samodzielna interpretacja dzieła, dopasowywanie, kalambury, ćwiczenia oddechowe, relaksacjaPomoce naukowe, materiałyutwór Mikołaja Rimskiego-Korsakowa Lot trzmiela oraz odtwarzacz lub głośnik, utwór Zbigniewa Wodeckiego Pszczółka Maja, ulubiony utwór maluchów do tańczenia, np. Chocolate choco, choco, fotografie (lub ilustracje): pszczół, uli, kwiatów, słonecznika, naturalnego gniazda pszczół, plastrów miodu, królowej pszczół, pszczelarza oraz elementów jego ubioru, malin, jabłek, gruszek, śliwek, melonów, borówek, moreli, liczi, pomidorów, ogórków, bobu, cebuli, dyni, fenkułu, papryki, oleju migdałowego, bawełny, kawy, fotografie osy i szerszenia, wiersz Michała Jankowiaka pt. Pszczoła, fotografie tego, czego pszczoły nie zapylają, ilustracje różnych kombinezonów, piłeczki pingpongowe w liczbie zgodnej z liczbą dzieci w grupie, koła hula-hoop w liczbie zgodnej z połową liczby dzieci w grupie, ławki (lub materiałowe tunele), gumy gimnastyczne, skakanki, szarfy, pachołki, małe ule na patykach, czerwone i zielone, w liczbie zgodnej z liczbą dzieci w grupie, chusta Klanzy, kolorowe piórka, kartki i kredki Przebieg zajęć Przywitanie z dziećmi – „Dzień dobry, pszczółki” Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy przy muzyce (np. Mikołaj Rimski-Korsakow pt. Lot trzmiela). Wyznaczona przestrzeń na sali (np. dywan lub miejsce ogrodzone skakankami) to łąka. Dzieci latają po łące jak pszczółki. Kiedy muzyka cichnie, każda pszczółka wita się z inną pszczółką, która jest najbliżej słowami: Bzz, bzz, bzz, bardzo cię lubię, bo jesteś…, druga osoba to odwzajemnia. Zabawa trwa ok. 10–12 tur. Co wiemy o pszczołach? Kim jest pszczelarz? Nauczyciel prezentuje dzieciom zdjęcia: pszczół, uli, kwiatów, naturalnego gniazda pszczół, plastry miodu, królową pszczół, pszczelarza oraz elementy jego ubioru, maliny, jabłka, gruszki, śliwki, melony, borówki, morele, liczi, pomidory, ogórki, bób, cebulę, dynię, fenkuł, paprykę, olej migdałowy, bawełnę, kawę. Rozmowa z dziećmi o pracowitym życiu pszczół, dzięki którym mamy miód, każdej wiosny zakwitają kwiaty, ale nie tylko! Dzięki nim mamy również warzywa, owoce, a nawet kawę, migdały czy bawełnę, dzięki której mamy ubrania! Pszczoły są bardzo ważne! Wspólne wysłuchanie wiersza Pszczoła Pszczółkę Ulę boli brzuszek,zjadła w sadzie mrowie gruszek,wielką ma temperaturę,rozpaloną całą siebie: „Olaboga,co ty poczniesz, moja droga?”. Pędem leci do pasieki,wypić ziółka, zażyć w ulu oniemieli,takiej pszczoły nie pszczołom zrzedła mina:„Zżółkła… Osę przypomina!”. Patrzą na nią, trwogę mają,dotykają i wąchają,jakby wsadził kij w mrowisko,w ulu wielkie nie chcą, że to pszczoła;„To jest szerszeń!” – truteń wtedy ich królowa,mądra, piękna, kolorowa,swych poddanych wysłuchała,taki oto wyrok dała:„Drogie siostry, trutniu, bracie,pszczołę tu przed sobą macie”. Gdy to pszczółki usłyszały,całym chórem zawołały:„Ulu, siostro nasza mała,nie bądź taka cię miodem podleczymyi już nigdy nie zdradzimy”. Od pszczół teraz tam się roi,żadna Uli się nie boi,razem kwiaty zapylają,do koszyczków pyłek wiedzą, że niemądrzejest oceniać po wyglądzie. Omówienie wiersza Gdzie mieszkają pszczoły? Co to jest pasieka?Kim jest królowa? Truteń? Szerszeń? Osa? Przedstawienie dzieciom fotografii różnych, podobnych do siebie owadów – zwrócenie uwagi na podobieństwa oraz to znaczy „wsadzić kij w mrowisko”?Co to znaczy „mrowie gruszek”?Co to znaczy „zrzedła mina”?Co to znaczy, że „kogoś się ocenia po wyglądzie”? Zabawa – „Co zapyla pszczoła?” Rozłóż na podłodze przygotowane wcześniej fotografie i podrzuć kilka innych, niezwiązanych z pszczołami, np. plastikowy kwiat, trawę, tapetę z kwiatami, zamknięty ekosystem w słoiku, drzewko bonsai itp. Za pomocą grzechotek daj znak dzieciom, że mogą przemieszczać się po wyznaczonej przestrzeni, np. jak ptaki. Kiedy dźwięk grzechotki ucichnie, dzieci muszą stanąć na tym, co zapylają pszczoły. W następnej kolejce dzieci poruszają się jak motyle, później jak inne zwierzęta. Kontynuujzabawę w kilku turach, tak aby utrwalić poznane wiadomości na temat roślin zapylanych przez pszczoły. Co wyróżnia kombinezon pszczelarza? Zaprezentuj dzieciom różne rodzaje kombinezonów, np. kombinezon płetwonurka, strażaka, medyka, astronauty, chemika, narciarski, do pracy w chłodni. Porównaj z dziećmi różne kombinezony – jakie są ich cechy wspólne, a jakie różnice? Co wyróżnia kombinezon pszczelarza? Czy któreś z dzieci chciałoby przymierzyć taki strój i zachciałoby podejść blisko pszczół? Zawodowe kalambury Podziel dzieci na dwie grupy. Jeden z reprezentantów losuje fotografię kombinezonu, następnie prezentuje swojej drużynie, o jaki zawód chodzi. Przychodzi kolej na odgadnięcie zagadki przez drugą drużynę. Kontynuuj zabawę przez tyle kolejek, ile jest kombinezonów, aby każda drużyna miała możliwość pokazania i rozpoznania każdego zawodu. Zabawa ruchowa – „Ruchliwe pszczoły” Bycie pszczołą to ciągłe bycie w ruchu, dlatego wszystkie pszczółki muszą być przygotowane do codziennej aktywności. Każdego ranka konieczna jest pszczela rozgrzewka!Podnosimy ręce wysoko, zupełnie jakbyśmy zbierali pyłek z wiszących ramionami w przód i w tył, aby nasze skrzydełka pracowały bez wykonać krążenie całych rąk do przodu, jakbyśmy pływali w słoiku miodu. Do tyłu również nie zaszkodzi!Czasem pszczółki muszą się mocno wychylić albo obrócić – wyciągnij ręce do góry i przechyl ciało najpierw w jedną stronę, później w drugą. Teraz nie odrywaj nóg od podłogi, obróć się za siebie w jedną, później w drugą stronę, jakbyś zbierał pyłek za sobą. Schylanie się i przysiady każda pszczółka robi codziennie jakieś milion razy! Musimy być na to przygotowani! Wykonaj kilka przysiadów i pochyleń. Strzep ze stóp resztki też, że skrzydełka chcą odpocząć i trzeba się wysilić, i wysoko podskoczyć – wykonajcie kilka podskoków nisko, wysoko, kilka pajacyków, aby otrzepać się z całego i daj każdemu dziecku piłeczkę nasz uzbierany pyłek. Żeby był dobrze sklejony, musimy go delikatnie ugnieść – pokaż dzieciom, jak dłonią rolujesz piłeczkę na podłodze, najpierw lewą, później prawą ręką. To samo możecie zrobić stopami. Żeby mieć pewność, że kulka pyłku jest zwarta, możesz ją teraz toczyć wokół siebie w jedną i drugą stronę, raz z nogami na kokardkę, raz z wyprostowanymi (lub lekko zgiętymi). Pyłek, choć jest go dużo, jest bardzo leciutki. Możesz sprawdzić, dmuchając go do przodu, później do tyłu – połóżcie piłeczki przed sobą na podłodze i wykonajcie ćwiczenie oddechowe, najwyżej pięć, sześć razy, aby dzieciom nie zakręciło się w głowie. Rymujące pszczoły Rozłóż na podłodze koła hula-hoop w liczbie zgodnej z połową liczby dzieci w grupie. Podczas rymowanki dzieci przemieszczają się po pomieszczeniu. Leci sobie pszczoła,bawi się dokoła,szuka sobie prawdziwa dwa, trzy! Po usłyszeniu słowa „trzy” dzieci wchodzą do hula-hoopów, tak aby w każdym kole były dwie osoby. Wszyscy razem mówią jeszcze raz rymowankę, akcentując sylaby klaskaniem. Na słowa „raz, dwa, trzy” dzieci klaszczą w parach w swoje dłonie, przybijając sobie piątki. Po słowie „trzy” maluchy opuszczają hula-hoopy i znowu przemieszczają się po sali, kiedy nauczyciel kontynuuje rymowankę. Powtórz zabawę kilka razy dla ćwiczenia pamięci i wyczucia rytmu. Tor przeszkód – „Droga z ula na łąkę” Rozłóż dzieciom tor przeszkód dla prawdziwej pszczoły, która próbuje zebrać pyłek z kwiatów na łące. Materiałowy tunel (lub kilka ławek ustawionych obok siebie) to przelot pod długim mostem nad stawem, pachołki to slalom między drzewami, szarfy to zapylone kwiaty, po których należy przeskoczyć, gumy gimnastyczne to wąskie gałązki, które należy przejść, a rozłożoną skakankę należy pokonać, przeskakując z boku na bok jak wielki konar drzewa. Ustaw dzieci w rzędzie i zaproś do pokonania toru przeszkód. Dzieci uwielbiają tego rodzaju zabawę i często nakłaniają prowadzącego do powtórek! Pszczelarska zgaduj-zgadula Nauczyciel rozdaje dzieciom po jednym zielonym i czerwonym ulu na patyczkach. Czerwony oznacza NIE, a zielony TAK. Dzieci pokazują odpowiednie ule po usłyszanych zdaniach zgodnie z tym, co jest prawdą, a co fałszem. Pszczelarz pracuje tylko latem. (nie)Pszczelarz zajmuje się stodołami. (nie)Pszczelarz zna cykl życia pszczoły. (tak)Każdy pszczelarz musi znać się na ogrodnictwie. (nie)Pszczelarz dobrze zna budowę ula i pszczoły. (tak)Pszczelarz musi mieć odpowiedni kombinezon. (tak)Pszczelarz musi mieć na sobie maseczkę chirurgiczną. (nie)Pszczelarzem może być każdy, kto chce się opiekować pszczołami. (tak) Zabawa ruchowa – „Tańczące pszczoły przed lustrem” Ponownie rozłóż na podłodze hula-hoopy w liczbie zgodnej z połową liczby dzieci w grupie (np. na 20 maluchów rozłóż 10 obręczy). Wybierz ulubiony taneczny utwór muzyczny swoich dzieci, np. Chocolate choco choco lub Baby Shark Dance. Dzieci stają po dwie osoby w hula-hoopach. Jedno z nich jest lustrem, drugie tańczącą pszczołą. Kiedy gra muzyka, maluchy, które są lustrzanymi odbiciami, naśladują taneczne ruchy pszczółek. Po chwili dzieci zamieniają się rolami. Na sygnał nauczyciela następuje zamiana, dzieci przechodzą do innych hula-hoopów, w nowe pary. Zabawa trwa tak długo, jak wybrany utwór muzyczny. Jeżeli dzieciom podoba się ćwiczenie, powtórz je kilka razy – swobodny ruch i taniec sprzyjają rozwojowi pewności siebie, koordynacji wzrokowo-ruchowej, poczucia rytmu oraz utrwalają więzi w grupie. Zabawa z chustą Klanzy – „Pszczoły w sadzie” Dzieci siedzą wokół chusty i mają małą pszczelą rozgrzewkę na siedząco. Z rąk formują skrzydełka po bokach ciała, każde z dzieci macha nimi do przodu i do tyłu, następnie pochylają ciało do przodu i do tyłu na siedząco. Wyciągają lewą rękę ku górze i przechylają ciało do prawego boku, tak aby oprzeć się na łokciu o podłogę. To samo wykonują w drugą stronę. Z uwagi na to, że na niektórych kwiatkach trudno jest stanąć na nóżkach, poćwiczymy lądowanie na kuperku – dzieci odrywają od połogi nogi i ręce, dotykając podłogi tylko pośladkami na kości ogonowej. Można objąć nogi pod udami, pochylać się na boki, a dla utrudnienia można spróbować wyprostować nogi i cały czas utrzymywać równowagę. Każda pszczółka ciężko pracowała w owocowym sadzie, w ogródku warzywnym i na kwietnej łące. Przed sobą widzimy rozłożoną kolorową chustę. Kładziemy na jej środku lekką piłeczkę (np. do ping-ponga albo do basenu z kulkami) i wszyscy próbujemy w nią dmuchać, tak aby zmieniła swoje miejsce. Po pięciu sekundach przerywamy dmuchanie i siadamy wyprostowani. Piłka znalazła się na jednym z kolorów; prosimy dzieci, aby wymieniły owoce, warzywa, kwiaty lub inne elementy flory, które są tego samego koloru, na którym leży nasza piłeczka. Kontynuujemy zabawę tak długo, aż piłeczka położy się na co najmniej czterech różnych kolorach. Jeżeli dzieci mają w przedszkolu angielski, możemy kontynuować zabawę, używając również słów w języku obcym. Po zabawie na siedząco pora na odrobinę ruchu! Chwytamy za chustę i chodzimy wokół niej, obracając ją jak pszczółki latające wokół kwiatu. Rozkładamy na chuście piórka (lub inny, bardzo lekki, łatwy do pozbierania element, np. balony) i wytrzepujemy ją w taki sposób, aby każde piórko, które w tej zabawie jest pyłkiem, spadło na ziemię. Po rozrzuceniu piórek po pomieszczeniu zbieramy je za pomocą stóp – chwytamy piórko w palce i podajemy sobie do ręki. Jedno z dzieci jest pszczelarzem. Podczas łagodnego machania chustą pszczelarz chodzi wokół dzieci i decyduje, która pszczółka chowa się do ula (kładzie się pod chustą). Wybiera maksymalnie pięcioro dzieci. Potem następuje zamiana, zarówno pszczelarza, jak i leżących w ulu pszczółek. Kiedy już wszystkie pszczółki trzymają chustę, mocno ją napinają. Nauczyciel kładzie na niej wszystkie piórka, może nawet piłeczki pingpongowe. Pszczółki transportują zapasy pyłku do ula – przemieszczają się po pomieszczeniu w taki sposób, aby chusta cały czas była naciągnięta, a piórka i piłeczki z niej nie spadły. Na zakończenie zrzucają lub przenoszą swoje zapasy do wymyślonego przez siebie miejsca. Zabawa oddechowa – „Wytchnienie w ulu” Wszystkie pszczółki skończyły pracę na ten dzień. Gromadzą się w ulu i siadają wygodnie w kręgu. Nawet po tylu godzinach ruchu pszczółki muszą się porozciągać, aby kolejnego dnia nikogo nie bolały zmęczone od wysiłku mięśnie. Wyciągnijcie przed siebie obie ręce i robiąc głęboki wdech, unieście je wysoko, wydech – ręce skierujcie do dołu, do samej ziemi. Powtórzcie ćwiczenie kilka razy. Usiądźcie teraz w siadzie klęcznym (pupa siedzi na piętach). Robiąc głęboki wdech, unieście ciało do klęku prostego i unieście ręce, wyciągając mocno całe ciało ku górze. Robiąc wydech, powoli zamieńcie się w kamyczek (pupa na pięty, brzuch do ud, czoło na podłodze, ręce leżą swobodnie wzdłuż ciała). Powtórz to ćwiczenie kilka razy. Na zakończenie zostańcie w pozycji kamyczka i głęboko oddychajcie. Przy okazji rozciągacie mięśnie grzbietowe i oddziałujecie korzystnie na organy wewnętrzne, rozluźniając je i przyspieszając przemianę materii. Relaksacja – „Kolory tęczy” Drogie pszczółki, wyobraźcie sobie przepiękną kolorową tęczę. Zamknijcie oczy. Każdy kolejny kolor będzie wprowadzał was w stan coraz głębszego odprężenia. Nie martwcie się, jeśli nie uda się wam wyobrazić koloru. Wystarczy, że nazwiecie go w myślach. Zacznijmy od czerwieni. Jest to piękny, głęboki odcień czerwieni, jak kula zachodzącego słońca. Jest to czerwień dojrzałego czerwonego jabłka. Przypomina dojrzałą purpurową różę. Kolor czerwony przechodzi stopniowo w barwę pomarańczową. Dynamiczną, promienną, jak kosz pełen pomarańczy. Kolor pomarańczowy powoli zamienia się w żółty. Świetlisty, żółty jak słońce. Gorący – poczuj to ciepło w swoim splocie słonecznym. Twoje ciało staje się ciepłe, przyjemnie ciepłe, odprężone. Kolor żółty stopniowo zmienia się w zieleń. Zielony jak łąka w pogodny letni dzień. Zielony jak liść. Zielony jak las. Jest ci dobrze. Czujesz się spokojny… Powoli pojawia się i wypełnia cię kolor niebieski. Głęboki, piękny, spokojny, niebieski jak niebo w majowy dzień. Jak woda w jeziorze. Jak ocean. I wreszcie pojawia się fiolet. Jesteś bardzo zrelaksowaną pszczółką. Jesteś spokojny i radosny. Jest ci dobrze. Pozostań jeszcze przez chwilę z tymi wszystkimi przyjemnymi doznaniami w twoim ciele, poczuj je. Teraz policzę od 10 do 1. Kiedy powiem 1 – otwórz oczy. (Technika relaksacyjna na podstawie publikacji Hanny Hamer, 2010) Wręczenie dzieciom odznaki „Małego Pszczelarza”Zakończenie – wykonanie pracy plastycznej „W roju pszczół” Poproś dzieci o namalowanie wnętrza ula, w którym chciałyby zamieszkać, gdyby zamieniły się w pszczoły. Co znalazłoby się w środku? Czy byłyby tam przedszkola? Kina? Sklepy? Czy tylko mieszkania z łóżkami, jak w bloku? Praca plastyczna ma mieć charakter jak najbardziej kreatywny i zabawowy. Po wykonaniu prac stwórz z nich galerię przypominającą wielki plaster miodu. Wykonaj fotografie i wyślij do rodziców. Autor: Monika Litwinow, nauczyciel akademicki przedmiotów tj. Bajkoterapia, drama, literatura dziecięca, zooterapia, kynoterapia na uczelniach wyższych i prywatnych szkołach. Właścicielka, założycielka i terapeutka Centrum Terapii i Edukacji Bajarnia. Praktyk bajkoterapii indywidualnej i w grupie. Bibliografia Hamer H., Klucz do efektywności nauczania, Veda, Warszawa M., Pszczoła. źródło: #arkusz #asd #Asperger #autyzm #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #historyjka #intelektualna #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #terapiaręki #uczeń #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #za #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

dzień mamy scenariusz 6 latki